• Jezu, chcę cierpieć, cierpieć dla Ciebie. Zawsze z modlitwą na ustach. Często upada, kto często podejmuje postanowienia. A co dzieje się z kimś, kto postanawia rzadko?

  • Nie robiłam często postanowień, ale i żadnego nigdy nie dotrzymałam, grzeszyłam na wszelkie sposoby, codziennie prosiłam Jezusa o cierpienie, o dużo cierpienia.

  • Od czasu, kiedy mama obudziła we mnie marzenia o Niebie, zawsze, nawet kiedy grzeszyłam, gorąco go pragnęłam i gdyby Jezus pozwolił mi wybierać, wolałabym uwolnić się od ciała i odlecieć do Nieba.

  • W tym samym roku pojawiło się we mnie inne pragnienie: czułam, jak rośnie we mnie pragnienie kochania Jezusa Ukrzyżowanego, a zarazem cierpienia i pomagania Jezusowi w Jego Męce.

  • Źle robi mi to, że jestem tak daleko od Najświętszego Sakramentu.

  • Chcę podążać za Tobą za cenę cierpienia i chcę tego gorąco; nie, Jezu, nie chcę więcej męczyć Cię swoim letnim postępowaniem, jak do tej pory; musiało to budzić w Tobie niesmak.

  • Nosiłam pierścionek; i ten zdjęłam i odtąd nic już nie miałam.

  • Zdaję się na Ciebie, mój Boże. Wszystkie moje dążenia, wszystkie uczucia będą dla Ciebie.

  • Czuję się słaba, Jezu, ale z Twoją pomocą, mam nadzieję, zdołam żyć inaczej, to znaczy bliżej Ciebie.

  • Nieraz zastanawiałyśmy się nad moimi grzechami i nad moją niewdzięcznością dla Jezusa i zaczynałyśmy obie płakać.

  • Każdego wieczoru, ledwie wyszłam ze szkoły, szłam do domu, zamykałam się w pokoju i klęcząc odmawiałam cały Różaniec, a w nocy nieraz wstawałam na jakiś kwadrans i polecałam Jezusowi moją biedną duszę.

  • Trzy, cztery razy w tygodniu przystępowałam do Komunii Świętej i Jezus przychodził, chociaż byłam taka niedobra, był ze mną, mówił mi tyle rzeczy.

  • Pamiętaj, że cenną biżuterią, która upiększa oblubienicę ukrzyżowanego Króla, mogą być tylko ciernie i krzyż.

  • Codziennie odwiedzać Pana Jezusa w Sakramencie i mówić do Niego bardziej sercem, niż językiem.

  • Ze wszystkich sił pracować nad tym, by nie prowadzić rozmów na tematy obojętne, a tylko o sprawach Nieba.

  • Nie pragnęłam niczego więcej: codziennie dostawałam dziesiątkę i codziennie słuchałam objaśnień kolejnego momentu Męki.

  • Gemmo, ileż dostałaś od Jezusa!

  • Pamiętajmy, że jesteśmy niczym, Bóg jest wszystkim, Bóg jest naszym Stwórcą, wszystko, co mamy, mamy od Boga.

  • Widziałam, jak bardzo jestem niewdzięczna wobec mego Boga i jak strasznymi grzechami cała jestem pokryta.

  • Wychowawczyni często mówiła na mnie „Pyszna".

  • Nieraz w ciągu dnia popadałam w pychę, zanim się spostrzegłam.

  • Gemmo, należysz do Jezusa; powinnaś być cała Jego. Bądź dobra: Jezus jest z ciebie zadowolony, ale bardzo potrzebujesz pomocy. Rozważanie Męki Pańskiej ma być dla ciebie czymś najdroższym.

  • Za każdym razem, kiedy bije zegar, trzy razy powtórzę: O mój Jezu, miłosierdzia.

  • Najgorsza ze wszystkich byłam zawsze ja, któż może wiedzieć, jaki rachunek muszę zdać Panu za zły przykład, jaki dawałam rodzeństwu i znajomym!

  • Często będę odwiedzać Jezusa w Najświętszym Sakramencie, zwłaszcza wtedy, kiedy będę smutna.

Aktualności

Zapowiedzi

Strona1z14
11.04.2025

Dziś przypada 122. rocznica narodzin dla nieba św. Gemmy

Dziś przypada 122. rocznica narodzin dla nieba św. Gemmy

11 kwietnia 1903 roku, w Wielką Sobotę, o godz. 13.45, św. Gemma odeszła do domu Ojca.

W dniu kanonizacji papież Pius XII wyznaczył tę datę na dzień wspomnienia liturgicznego. W latach siedemdziesiątych XX wieku Rodzina Pasjonistowska i Archidiecezja Lukkijska, w których wspomnienie było obchodzone jako obowiązkowe poprosiły Stolicę Apostolską o zmianę daty obchodu wspomnienia. Kierowano się tym, że 11 kwietnia często przypada w Wielki Tydzień lub w Oktawie Wielkanocy, kiedy nie można obchodzić wspomnień liturgicznych. Wyznaczono wówczas na wspomnienie św. Gemmy dzień 16 maja, prawdopodobnie ze względu na bliską rocznicę beatyfikacji (14.05.1933).

Niech żyje Święta Gemma!

11.04.2025

Artykuł o kulcie św. Gemmy w Polsce w najnowszym numerze Słowa Krzyża

Artykuł o kulcie św. Gemmy w Polsce w najnowszym numerze Słowa Krzyża

Zachęcamy do lektury Słowa Krzyża, w którym podsumowano działania związane z kultem św. Gemmy Galgani w ostatnich latach w Polsce:

Kult św. Gemmy Galgani w Polsce

Krótka historia najnowsza

Podjęty temat dosyć trudno jest zilustrować w obiektywny sposób. Wydaje się więc, że będzie to przekaz subiektywny ze względu na powiązanie z działalnością apostolską, którą prowadzę w zgromadzeniu pasjonistów od początku mojego kapłaństwa (2012 r.). Dzięki tej posłudze cały czas mam jednak możliwość doświadczać, jak wielkich rzeczy dokonuje Pan Bóg przez św. Gemmę Galgani, Dziewicę z Lukki (1878‒1903).

Od początku formacji na drodze zakonnej u pasjonistów szczególnym uznaniem darzę właśnie św. Gemmę. W nowicjacie przeczytałem wszystkie stare książki, dostępne w języku polskim. Następnie dane mi było odbywać formację w Rzymie, gdzie jeszcze bardziej zżyłem się z tą mistyczką. Po zwiedzeniu Lukki i okolic wiedziałem, że pierwsza z publikacji o świętych, którą przetłumaczę, będzie poświęcona Gemmie. I tak się stało. W 2012 roku ujrzała światło dzienne pozycja pt. Święta Gemma Galgani. Życiorys i modlitwy, autorstwa o. Enrico Zoffolego CP, najlepszego znawcy duchowości gemmiańskiej. Ponadto, staraniem Fundacji Żywe Słowo z Warszawy, dzięki działaniu naszej patronki w tym samym roku na rynku wydawniczym pojawiła się Autobiografia. Dziennik – pierwszy tom dzieł Gemmy po polsku. Pomyślałem wówczas, że dobrze byłoby zacząć głosić kazania w kościołach, aby przybliżać postać stygmatyczki oraz rozprowadzać publikacje. I zaczęło się! Wierni od początku z dużym zainteresowaniem przyjmowali Gemmę, czego dowodem jest liczba sprzedanych pozycji książkowych. Warto dodać, że wydaliśmy również takie tytuły jak nowenna do św. Gemmy (trzy wersje – autorstwa o. M. Gonzaleza CP, o. B. Izco CP i o. W. Biegusa OFM), modlitewniki: Chwile modlitewne ze św. Gemmą i Modlimy się ze św. Gemmą (opracowane przeze mnie) oraz broszurkę o. D. Buszty CP pt. Święta Gemma. Nie tylko życiorys. Warto nadmienić, że wszystkie te wydawnictwa ukazały się w kilkutysięcznych nakładach i wciąż są dodrukowywane.

W 2013 roku zaczęliśmy rozpowszechniać obrazki z wizerunkiem i modlitwą do słynnej mieszkanki Lukki. Po krótkim czasie za pośrednictwem strony internetowej www.swietagemma.pl (założonej w roku 2014) zaczęły napływać świadectwa jej działania. Obecnie mamy ich ponad trzydzieści. Na uwagę zasługuje szczęśliwie zakończona operacja i uzdrowienie z niemałych rozmiarów guza mózgu o. Symplicjusza Sobczyka OFM z Katowic-Panewnik, który w 2023 roku został obdarowany upragnioną łaską dzięki modlitwom przez wstawiennictwo niebiańskiej przyjaciółki. On też jest apostołem św. Gemmy, promującym jej postać. Gorliwością w działaniu na tym polu wyróżnia się także ks. Dawid S. Tyborski z diecezji pelplińskiej. Podobnie czynią kapłani będący kustoszami relikwii św. Gemmy, o czym będzie jeszcze wspomniane.

Kazania i konferencje o stygmatyczce z Lukki zostały wygłoszone w około stu pięćdziesięciu kościołach. W roku 2013 przywiozłem z Włoch relikwie, które od tego czasu towarzyszą promocjom w świątyniach. Od września 2014 roku w domu prowincjalnym przy ul. Zamienieckiej 21 w Warszawie co miesiąc (z wyjątkiem lipca i sierpnia) odbywają się wieczory modlitewne ze św. Gemmą, jednoczące stałą grupę osób rozmiłowanych w mistyczce (podobnie od 2020 roku dzieje się u pasjonistów na warszawskiej Białołęce, przy ul. Ostródzkiej 172). Celowo nie używam tu słowa „czciciele”, gdyż według Leonardo – człowieka uzdrowionego z choroby nowotworowej w Lukce w 2003 roku – Gemma Galgani ma jedynie osoby w niej rozmiłowane, czyli będące kimś znacznie więcej niż czcicielami. Tak niezwykła jest św. Gemma.

            Nie tylko Warszawa stanowi w Polsce ośrodek kultu mistyczki. Jej relikwie zostały intronizowane w szesnastu innych kościołach, które również stały się takimi ośrodkami. Comiesięczne nabożeństwa odbywają się w następujących miejscowościach: Bydgoszcz, Poznań, Rzeszów, Ząbkowice Śląskie, Kamień Pomorski, Piekary Śląskie, Górki Śląskie (diecezja gliwicka), Rawa Mazowiecka, Wrocław, Mierzyn, Hajnówka, Bażyny k. Ornety, Świerki (diecezja świdnicka), Ruda Śląska i Starachowice, a także Pogódki (diecezja pelplińska). Również w Olsztynie od lat jest obecny żywy kult Gemmy i odprawiane są tam nabożeństwa, choć jej relikwie nie zostały jeszcze wprowadzone do żadnej ze świątyń.

            Święta Gemma zaprasza do uczestnictwa w tajemnicy świętości realizowanej w naszej rodzinie zakonnej. W służbie tej idei 1 czerwca 2017 roku w polskiej prowincji pasjonistów powołano Centrum Promocji Duchowości Pasyjnej (CPDP) pw. św. Gemmy Galgani, które ma na celu rozpowszechnianie wiedzy i pobożności względem świętych, błogosławionych i sług Bożych wywodzących się z pasjonistów. Stąd w koedycji z Fundacją Żywe Słowo (www.zyweslowo.pl) Centrum Świętej Gemmy wydaje broszury i książki poświęcone wyżej wspomnianym postaciom. Wśród nich znaleźli się do tej pory: św. Paweł od Krzyża, św. Gabriel od Matki Bożej Bolesnej, św. Maria Goretti (stworzono również stronę www.mariagoretti.pl), św. Karol Houben, bł. Pius Campidelli, czcigodny sługa Boży o. Bernard Kryszkiewicz (www.bernardpasjonista.pl) i sługa Boży o. Candido Amantini CP – nauczyciel od egzorcyzmów słynnego ks. Amortha. Plany wydawnicze związane są z publikacją kolejnych pozycji o innych postaciach, jak choćby biografii św. Wincentego Marii Strambiego.

Godnym wspomnienia jest erygowanie Bractwa Świętej Gemmy Galgani, które powstało w czerwcu 2020 roku i liczy obecnie ponad sto osób. Ponadto na uwagę zasługuje fakt, że w ostatnich latach inne wydawnictwa również opublikowały książki o naszej świętej (np. zapiski duchowe jej autorstwa pt. Sam na sam z Jezusem). W minionym czasie powstało też dziesięć pieśni do św. Gemmy – dzięki autorom tekstów oraz kompozytorom, którzy swoimi talentami chcieli przyczynić się do rozwoju czci mistyczki. Pojawiła się litania do św. Gemmy, przetłumaczona na kilka języków, a także koronka z odpowiednimi melodiami – modlitwy te zostały zatwierdzone przez Kurię Biskupią Warszawsko-Praską.

W promocję kultu św. Gemmy włączyły się nasze klasztory. Chciałbym przy tej okazji podziękować wszystkim przełożonym oraz pozostałym współbraciom i kapłanom, którzy promują tę przepiękną postać. Dziękuję też osobom zamawiającym medaliki z relikwiami, inne dewocjonalia, a także materiały o św. Gemmie i kontaktującymi się w jej sprawach przez stronę internetową bądź telefonicznie. Dziękuję osobom włączającym się w comiesięczną nowennę, a także materialnie wspierającym kult naszej mistyczki. Święta Gemma żyje!

o. Rafał S. Pujsza CP

W sprawie kultu św. Gemmy Galgani prosimy o kontakt:

Pasjoniści – CPDP, ul. ks. Skorupki 3, 96-200 Rawa Mazowiecka

e-mail: redakcja@swietagemma.pl, tel. 667 554 438

Wyżej zamieszczony artykuł jest zaktualizowany. W nieco innej wersji został oddany do druku pod koniec lutego 2025 r. Zawartość całego numeru poniżej:

https://www.passio.info.pl/sk7/

Święta Gemma żyje!

 

11.04.2025

Włączajcie się w szerzenie kultu Świętej Gemmy

Włączajcie się w szerzenie kultu Świętej Gemmy

Dziękujemy osobom, które w ostatnim czasie złożyły ofiary na rozwój kultu Świętej Gemmy. To dzięki Waszej hojności i ofiarności nasze dzieło może się rozwijać. Zachęcamy do składania darów w ramach jałmużny.

Święta Gemma żyje!

Zachęcamy do współpracy w dziele szerzenia kultu Świętej Gemmy.

Współpraca owa posiada dwa zasadnicze wymiary:

1. Duchowy

Zapraszamy do modlitwy w intencjach drogich sercu Świętej Gemmy. Formy modlitwy, o których piszemy w naszych aktualnościach: różaniec, droga krzyżowa, liturgia godzin w pierwsze piątki miesiąca, nowenna, litania, koronka, uczestnictwo w nabożeństwach.

Obok tych form zachęcamy do częstego udziału w Eucharystii, adoracji Najświętszego Sakramentu, medytacji, zwłaszcza męki Pańskiej i innych form modlitwy.

Pamiętajmy o częstej i regularnej spowiedzi świętej, by stan łaski uświęcajacej uczynić chlebem powszednim.

2. Materialny

Zwracamy się z prośbą o wsparcie materialne. To dzięki Waszej ofiarności mogliśmy od kwietnia 2013 r. rozdać ok. 400 tysięcy obrazków z modlitwą do Świętej Gemmy. To dzięki tej modlitwie u wielu osób rozpoczął się nowy etap w życiu religijnym. Będziemy wdzięczni za każdą złotówkę, która przyczyni się do rozwoju kultu Świętej Gemmy.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt

Pasjoniści

Święta Gemma żyje!

11.04.2025

Zachęcamy do nabywania książek z duchowości pasyjnej i pasjonistowskiej

Zachęcamy do nabywania książek z duchowości pasyjnej i pasjonistowskiej

Poniżej zamieszczone książki można nabywać także u nas Pasjoniści

http://www.zyweslowo.pl/?ksiazki,7

Niech żyją wszyscy Święci i Błogosławieni Pasjoniści!

10.04.2025

Kolejna nowenna od 20 kwietnia

Kolejna nowenna od 20 kwietnia

Od listopada 2014 roku rozpoczęliśmy nową formę modlitwy - nowennę do Świętej Gemmy.

Odmawiamy ją na skalę ogólnopolską (ogólnoświatową, biorąc pod uwagę Polaków mieszkających poza granicami Ojczyzny) raz w miesiącu.

Przyłącz się do nas!

Nowennę można odmawiać w dowolnych dniach, przed podjęciem ważnej decyzji, przy okazji innej intencji czy poprzedzając udział w nabożeństwie w Miejsca w Polsce.

Nowennę codziennie rozpoczynamy znakiem krzyża świętego oraz modlitwą codzienną (s. 12).

Dzień I: 20 IV

Dzień II: 21 IV

Dzień III: 22 IV

Dzień IV: 23 IV

Dzień V: 24 IV

Dzień VI: 25 IV

Dzień VII: 26 IV

Dzień VIII: 27 IV

Dzień IX: 28 IV

Książeczkę z tekstem nowenny:

https://zyweslowo.pl/produkt/wiktor-biegus-ofm-swieta-gemma-galgani-nowenna-do-seraficznej-dziewicy-z-lukki/

można nabywać u nas!

Zamawiajcie u nas 3 egzemplarze, a my pokryjemy koszty wysyłki (promocja nieustanna na tych warunkach dotyczy terenu Polski).

Wesprzyj nas

Ponadto można przesyłać pocztą lub przez sms intencje, które będziemy omadlać w czasie najbliższej nowenny.

Pasjoniści - Centrum Promocji Duchowości Pasyjnej pw. Świętej Gemmy Galgani

Inicjatywy modlitewne

Niech żyje Święta Gemma!

10.04.2025

Warszawa (ul. Zamieniecka 21) i Warszawa (ul. Ostródzka 172): 29 kwietnia 2025 r. wieczory modlitewne ze Świętą Gemmą

Warszawa (ul. Zamieniecka 21) i Warszawa (ul. Ostródzka 172): 29 kwietnia 2025 r. wieczory modlitewne ze Świętą Gemmą

I

Zapraszamy 29 kwietnia 2025 r. (wtorek) do budującego się kościoła na warszawskiej Białołęce (ul. Ostródzka 172) na Eucharystię ze słowem Bożym o Świętej Gemmie i błogosławieństwem jej relikwiami. Zaczynamy o godz. 18.00.

http://pasjonisci.org.pl/

................................................................................................................................

UWAGA! Zachęcamy do nabywania nowenny oraz do włączenia się w modlitwę przez 9 dni poprzedzających nasze spotkania. Wszyscy wspólnie (choć każdy osobno w zaciszu swej izdebki) będziemy przedstawiać Bogu przez wstawiennictwo Świętej Gemmy nasze intencje (swoje osobiste i innych, którzy będą się w tych dniach modlić tymi słowami).

Nowenna:

http://www.zyweslowo.pl/?42,o-basilio-izco-cp-%E2%80%9Eswieta-gemma-nowenna-i-swiadectwa%E2%80%9D

 

..................................................................................................................................

II

Ponadto Msze Święte w intencjach i z udziałem rozmiłowanych w Świętej Gemmie odprawiane są w klasztorze Pasjonistów przy ul. Zamienieckiej 21 w Warszawie.

Miejsca w Polsce

Każdorazowo rozpoczynamy nasze spotkanie z Jezusem i Gemmą o godz. 19.30 adoracją Najświętszego Sakramentu w ciszy. O godz. 20.00 odbędzie się Eucharystia ze słowem Bożym o Świętej Gemmie, a na zakończenie odmówimy modlitwę do Dziewicy z Lukki i uczcimy jej relikwie.

Najbliższy dzień to wtorek 29 kwietnia 2025 roku.

Zapraszamy!

Przy klasztorze nie ma możliwości zaparkowania samochodu. Można to uczynić przy pobliskim Parku Znicza (ok. 200 m od klasztoru).

http://www.pasjoniscigrochow.pl/

Inicjatywy modlitewne

Święta Gemma zaprasza!

08.04.2025

Intronizacja relikwii św. Gemmy Galgani w Starachowicach

Intronizacja relikwii św. Gemmy Galgani w Starachowicach

Na zakończenie rekolekcji wielkopostnych ze Świętą Gemmą, które wygłosił o. Symplicjusz Sobczyk OFM, dziś zostały intronizowane relikwie św. Gemmy. Obrzędu dokonał o. Rafał S. Pujsza CP, moderator Centrum Promocji Duchowości Pasyjnej.

Pasjoniści - Centrum Promocji Duchowości Pasyjnej pw. św. Gemmy Galgani

Dzień kultu św. Gemmy w Starachowicach, wybrany przez ks. prob. Henryka Wólczyńskiego: drugi piątek miesiąca.

Miejsca w Polsce

Szczegóły na stronie internetowej parafii:

https://judatadeusz-starachowice.pl/

28.03.2025

Święta Gemma: polecamy nową książkę

Święta Gemma: polecamy nową książkę

12 marca 2025 roku ukazała się nowa książka, do której kupna zachęcamy:

https://e-serafin.pl/gemma-galgani-dziewczyna-z-perla-andrzej-kominek,3,7109,8531

Święta Gemma żyje!

28.03.2025

Miejsca: modyfikacje i dodatki na naszej stronie

Miejsca

Miejsca na świecie

Miejsca w Polsce

Niedługo dalsze prace. Dodamy parafię Świerki, Rudę Śląską-Czarny Las, a także Starachowice (parafia pw. Świętego Judy Tadeusza - intronizacja relikwii św. Gemmy 8 kwietnia 2025 roku)

https://judatadeusz-starachowice.pl/

28.03.2025

Pierwsze piątki miesiąca ze Świętą Gemmą Galgani

Pierwsze piątki miesiąca ze Świętą Gemmą Galgani

Od marca 2015 roku zapoczątkowaliśmy nową formę modlitwy jednoczącą osoby rozmiłowane w św. Gemmie.

Każdy pierwszy piątek miesiąca to szczególny dzień modlitw za nawrócenie grzeszników. Ta intencja była szczególnie bliska sercu św. Gemmy, która mając ją na uwadze ofiarowała Bogu swoje cierpienie i życie. Pragniemy włączyć się w modlitwę w tej intencji oraz w innych, które nosimy w naszych sercach, poprzez modlitwę liturgią godzin o św. Gemmie (odmawiajmy ją prywatnie, gdyż do publicznego odmawiania są przeznaczone teksty liturgiczne na dany dzień roku liturgicznego).

Zachęcamy do korzystania z książeczki:

http://www.zyweslowo.pl/?4,enrico-zoffoli-cp-%E2%80%9Eswieta-gemma-galgani-zyciorys-i-modlitwy%E2%80%9D

Teksty są dostępne na stronach 73-112.

 

Oto kilka użytecznych uwag:

1. Rano rozpoczynamy WEZWANIEM (s. 73-75). Wypowiadaiąc słowa "Panie, otwórz wargi moje..." kciukiem czynimy znak krzyża na naszych wargach.

2. Bezpośrednio po WEZWANIU odmawiamy JUTRZNIĘ rozpoczynając od hymnu ze s. 86. Podczas pieśni Zachariasza (JUTRZNIA - s. 93) na słowa "Błogosławiony Pan, Bóg Izraela..." czynimy znak krzyża.

3. GODZINĘ CZYTAŃ (s. 75-85) możemy odmówić o dowolnej porze dnia, równiez w czwartek późnym wieczorem lub nocą z czwartku na piątek.

4. MODLITWĘ W CIĄGU DNIA (s. 96-100) odmawiamy około południa.

5. NIESZPORY (s. 100-108) odmawiamy wieczorem ok. godz. 18.00 (najwcześniej o godz. 16.00). Na słowa "Wielbi dusza moja Pana..." (s. 105) czynimy znak krzyża.

6. KOMPLETĘ (s. 108-112) odmawiamy przed udaniem się na spoczynek, na zakończenie dnia. Na słowa "Teraz, o Panie, pozwól..." (s. 111) czynimy znak krzyża.

7. W Wielkim Poście omijamy ALLELUJA.

Inicjatywy modlitewne 

Niech żyje Święta Gemma!

11.03.2025

Tzw. ,,koronka Świętego Karola Houbena'' – propozycja krótkiej czci męki Pańskiej

Tzw. ,,koronka Świętego Karola Houbena'' – propozycja krótkiej czci męki Pańskiej

Od października 2018 roku propagujemy nowy sposób rozważania męki Pańskiej.

Inspiracją do powstania tzw. ,,koronki św. Karola Houbena'' stało się niżej opisane wydarzenie:

Kiedy byłem małym dzieckiem, miałem około trzech lub czterech miesięcy, upadłem przez nieuwagę mojego wuja. W wyniku upadku rozwinęła się u mnie choroba kręgosłupa. Byłem zgięty wpół, głowę miałem wygiętą do tyłu, a kiedy próbowałem iść, moje ręce musiały spoczywać na kolanach. Do dziewiątego roku życia chodziłem o kulach. Pewnego dnia (mieszkaliśmy wtedy przy ulicy Mercer) matka wyniosła mnie na zewnątrz, akurat w momencie, kiedy przechodził ojciec Karol. Zapytał kim jestem i co mi dolega. Matka powiedziała mu, a on mnie pobłogosławił i przykazał mi odmawiać jedno „Ojcze nasz” i trzy „Zdrowaś Maryjo” każdego ranka i wieczora na cześć męki Pańskiej. Po dwóch lub trzech miesiącach, w czasie których poprawa zachodziła stopniowo, mogłem chodzić prosto, a moja głowa i ręce wróciły do normalnej pozycji. Od tego czasu cieszę się dobrym zdrowiem
[fragment z książki: P.F. Spencer, Opatrywał rany serc złamanych. Życie Świętego Karola Houbena pasjonisty (Przyjaciele Gemmy Galgani 1), Warszawa 2018].

 

Jak odmawiać tę modlitwę? Proponuje się recytację jeden raz modlitwy Ojcze nasz (na krzyżyku) i trzy Zdrowaś Maryjo (paciorki) na cześć męki Pańskiej i przywołanie wstawiennictwa św. Karola Houbena, propagatora tej formy modlitwy, i św. Gemmy Galgani, patronki Centrum Promocji Duchowości Pasyjnej (CPDP), za pomocą słów: Święty Karolu Houbenie, módl się za mną! Święta Gemmo Galgani, módl się za mną! Po ostatnim pozdrowieniu anielskim można odmówić też modlitwę Chwała Ojcu.

Posługując się koronką można również rozważać drogę krzyżową. 

Paciorki w koronce są dostępne w różnych kolorach (czarny, brązowy, wiśniowy i drewnopodobny). Można je zamawiać kontaktując się z

Pasjoniści - Centrum Promocji Duchowości Pasyjnej pw. Świętej Gemmy Galgani

04.03.2025

Dodruk książki o. Enrico Zoffolego CP pt. Święta Gemma Galgani. Życiorys i modlitwy

Dodruk książki o. Enrico Zoffolego CP pt. Święta Gemma Galgani. Życiorys i modlitwy

Wydawnictwo Verbinum dodrukowało czwarty tysiąc egz. książki

https://www.verbinum.pl/biograficzno-hagiograficzne/409-agenda-biblijna-2022-duza.html

Książkę w naszym Centrum można nabywać za 25 zł za egz. plus 5 zł za wysyłkę na terenie Polski.

Na uwagę zasługuje liturgia godzin o św. Gemmie, do której odmawiania zachęcamy w pierwsze piątki miesiąca.

Święta Gemma żyje!

Pasjoniści - Centrum Promocji Duchowości Pasyjnej pw. św. Gemmy Galgani

03.03.2025

Dziś ukazała się nowa książeczka o czcigodnym słudze Bożym o. Bernardzie Kryszkiewiczu CP

Dziś ukazała się nowa książeczka o czcigodnym słudze Bożym o. Bernardzie Kryszkiewiczu CP

Zachęcamy do zamawiania nowej książeczki o czcigodnym słudze Bożym o. Bernardzie od Matki Pięknej Miłości KRYSZKIEWICZU, pasjoniście. Cena 7 zł za egz. Przy zamówieniu 3 egz. Centrum Promocji Duchowości Pasyjnej pokrywa koszty wysyłki na terenie Polski. Oto nasza publikacja:

https://zyweslowo.pl/produkt/bernard-kryszkiewicz-pasjonista-pedagog-o-krzysztof-zygmunt-cp/

Aby poznać lepiej o. Bernarda zapraszamy na:

https://bernardpasjonista.pl/

Pasjoniści - Centrum Promocji Duchowości Pasyjnej pw. św. Gemmy Galgani

01.03.2025

Pamiętajmy o zakładce ZAPOWIEDZI

Pamiętajmy o zakładce ZAPOWIEDZI
06.02.2025

Zmarł o. Miguel Gonzalez CP

Zmarł o. Miguel Gonzalez CP

Z przykrością zawiadamiamy, że 1 lutego 2025 r. o. Miguel Gonzalez Rodriguez CP, autor nowenn do św. Gemmy i św. Gabriela odszedł do Domu Ojca. Urodzony w 1933 r., profesję zakonną złożył w 1950 r., a na prezbitera został wyświęcony w 1957 roku. Przez ostatnie lata mieszkał w Madrycie.

Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen.

Święta Gemma żyje!

22.01.2025

Świadectwo z Warszawy: Święta Gemma oręduje za wrogo nastawionymi do Kościoła

Świadectwo z Warszawy: Święta Gemma oręduje za wrogo nastawionymi do Kościoła

Zachęcamy do zapoznania się ze świadectwem Dagmary... 33 z Warszawy oraz o. Symplicjusza, którzy doznali łask (świadectwo 30, 3-częściowe) za wstawiennictwem Dziewicy z Lukki.

Cuda i łaski

Święta Gemma żyje!

Polecamy odmawianie koronki do św. Gemmy.

Koronka

05.01.2025

5 stycznia wspomnienie Świętego Karola z Mount Argus

5 stycznia wspomnienie Świętego Karola z Mount Argus

Zachęcamy do poznania Świętego Karola Houbena. W 2018 roku ukazała się jego biografia:

http://www.zyweslowo.pl/?13,o-paul-francis-spencer-cp-opatrywal-rany-serc-zlamanych-zycie-swietego-karola-z-mount-argus-

Krótsza biografia z 2016 roku:

http://www.zyweslowo.pl/?17,o-dominik-buszta-cp-%E2%80%9Eswiety-karol-houben%E2%80%9D

Książka z 2019 roku:

http://www.zyweslowo.pl/?24,swiety-karol-houben-cp-%E2%80%9Edrodzy-bracia-i-siostry-listy-do-rodziny%E2%80%9D

W przyszłości planujemy wydać:

http://www.zyweslowo.pl/?26,%E2%80%9Ezwiastun-nadziei-refleksje-o-zyciu-i-duchowosci-swietego-karola-houbena%E2%80%9D

Niech żyje Święty Karol od Świętego Andrzeja!

Promocja dotyczy dużej biografii pt. Opatrywał rany serc zlamanych oraz Listów do rodziny.

Przyjmujemy zamówienia na te 2 książki w promocyjnej cenie 40 zł do 6 stycznia br. włącznie (koszty wysyłki pokrywa nasze Centrum). Prosimy o kontakt e-mailowy na adres:

Pasjoniści - Centrum Promocji Duchowości Pasyjnej pw. św. Gemmy Galgani

 

24.12.2024

Życzenia z okazji Narodzenia Pańskiego

Życzenia z okazji Narodzenia Pańskiego

Z Autobiografii Świętej Gemmy Galgani:

"(...) prosiłam więc Księdza Biskupa, czy nie zechciałby mi zezwolić, żebym pozostała w klasztorze.

         W porozumieniu z Matką Przełożoną i całą Wspólnotą [Ksiądz Biskup] zwrócił się do Księdza Arcybiskupa, który nie wyraził zgody twierdząc, że byłam jeszcze zbyt słabego zdrowia i nosiłam żelazny gorset podtrzymujący kręgosłup (doprawdy nie wiem, kto doniósł o tym Księdzu Arcybiskupowi). Matka Przełożona poleciła mi wtedy, abym przez posłuszeństwo zdjęła gorset; płakałam na taki nakaz, bo dobrze wiedziałam, że nie będę w stanie trzymać się prosto; pobiegłam do nowicjatu, modliłam się do kochanego Dzieciątka Jezus, potem poszłam do pokoju, zdjęłam gorset i dziś minęły już dwa lata, odkąd nie wkładam go już, a czuję się świetnie".

 

Drodzy w Chrystusie Rozmiłowani w Świętej Gemmie!

Siostry i Bracia, którzy jeszcze nie znacie naszej Świętej!

W ten dzień Narodzenia Pańskiego pragnę Wam złożyć najserdeczniejsze życzenia. Niech Dzieciątko Jezus Wam błogosławi i umacnia swoją łaską.

Niech Święta Gemma wyprasza nam łaskę wierności Bogu, Jego przykazaniom, męstwa w dźwiganiu codziennego krzyża, pokoju, radości i miłości do Boga i bliźniego!

Szczęść Boże!

Z pamięcią w modlitwie,

o. Rafał S. Pujsza CP

Pasjoniści - Centrum Promocji Duchowości Pasyjnej pw. Świętej Gemmy Galgani

20.12.2024

Zapraszamy do wstąpienia do Bractwa Świętej Gemmy Galgani

Zapraszamy do wstąpienia do Bractwa Świętej Gemmy Galgani

Jesu Christi Passio!

Drodzy Rozmiłowani w św. Gemmie Galgani i Wszyscy, którzy ją poznaliście w ostatnim czasie!

Zwracam się do Was z zachętą do przystąpienia do Bractwa gemmiańskiego, istniejącego od 2020 roku.

Obecnie do Bractwa należy prawie sto osób z Polski i zagranicy.

Jeśli czujecie, że poniższe zaproszenie trafia w Wasze potrzeby duchowe, zapiszcie się. Jeśli dla kogoś wymagania w Bractwie postawione są za małe, zawsze można więcej zrobić z miłości do Męki Jezusa Chrysusa.

Nie chcieliśmy mnożyć praktyk religijnych, a jedynie zachęcić do odprawiania niektórych.

Pozdrawiam w Panu, pamiętając o Was w modlitwie!

o. Rafał S. Pujsza CP

Bractwo

08.12.2024

Ruda Śląska-Czarny Las: intronizacja relikwii św. Gemmy Galgani (nabożeństwa 11 dnia miesiąca)

Dziś do kościoła parafialnego pw. Ducha Świętego przy ul. Cynkowej 22 w Rudzie Śląskiej zostały wprowadzone relikwie z ciała św. Gemmy. Ks. Dawid Maślanka poprosił nasze Centrum o to, by powstał w kierowanej przez niego parafii ośrodek kultu Dziewicy z Lukki.

Od początku roku 2025 każdy 11 dzień miesiąca będzie dniem kultu i nabożeństwa.

Szczegóły na https://czarnylas.net.pl/

Święta Gemma żyje!

01.12.2024

Rawa Mazowiecka - kościół Pasjonistów - transmisja na żywo

Rawa Mazowiecka - kościół Pasjonistów - transmisja na żywo
19.10.2024

Dziś uroczystość Świętego Pawła od Krzyża, Ojca i Założyciela Rodziny Pasjonistowskiej

Dziś uroczystość Świętego Pawła od Krzyża, Ojca i Założyciela Rodziny Pasjonistowskiej

Dziś obchodzimy uroczystość św. Pawła od Krzyża, prezbitera, założyciela pasjonistów i mniszek pasjonistek klauzurowych.

Paweł Franciszek Danei urodził się 3 stycznia 1694 roku w miejscowości Ovada (Piemont). W latach młodości pomagał ojcu w pracy kupieckiej. Powołany przez Boga, by naśladować przykład Chrystusa Ukrzyżowanego, w roku 1720 przywdział habit pokutny, oddając się całkowicie ascezie i działalności apostolskiej. Wyświęcony na prezbitera w 1727 roku przez Benedykta XIII w bazylice św. Piotra. W Rzymie czasowo oddawał się posłudze chorym. Udawszy się razem ze swym bratem, czcigodnym o. Janem Chrzcicielem od św. Michała Archanioła, do samotni na Monte Argentario, założył pod wpływem Bożego natchnienia Zgromadzenie Męki Jezusa Chrystusa, którego głównym celem jest rozważanie i głoszenie męki i śmierci Pana. Mając na uwadze ten sam cel, w 1771 roku powołał instytut zakonnic Męki Pańskiej o charakterze kontemplacyjnym (mniszki pasjonistki klauzurowe). Niezmordowany jako głosiciel słowa krzyża, ukochany przełożony zgromadzenia, wspaniały wzór pokuty i kontemplacji, światły kierownik duchowy, jest uważany za największego mistyka XVIII wieku. Zmarł w Rzymie 18 października 1775 roku.

http://mtrojnar.rzeszow.opoka.org.pl/swieci/pawel_od_krzyza/

http://mtrojnar.rzeszow.opoka.org.pl/swieci/pawel_od_krzyza/mysli.htm

http://rycerzpawel.blogspot.com/

 

Z listów św. Pawła od Krzyża, prezbitera:

Rzeczą bardzo pożyteczną i świętą jest rozmyślać o męce Pana i nad nią się zastanawiać, albowiem na tej drodze dochodzi się do nadprzyrodzonej łączności z Bogiem. W tej świętej szkole nabywa się prawdziwej mądrości. Tam wyuczyli się jej wszyscy święci. 
Kiedy zaś krzyż najsłodszego Jezusa doskonalej zakorzeni się w waszym sercu, wtedy zawołacie z radością: "Cierpieć i nie umierać" - bądź też: "Cierpieć albo umrzeć", bądź raczej: "Ani cierpieć, ani umierać, ale jak najdoskonalej stosować się do woli Bożej". 
Miłość jest bowiem cnotą jednoczącą, która sprawia, że cierpienia Dobra miłowanego odczuwa się jako swoje własne. Jej ogień przenika do głębi i przemienia miłującego w miłowanego. Miłość, łącząc się w jakiś wzniosły sposób z cierpieniem, tworzy tak doskonałe zespolenie miłości i cierpienia, że nie można już odróżnić miłości od cierpienia ani cierpienia od miłości. Z tego powodu dusza miłująca raduje się w swym udręczeniu i cieszy w swej pełnej cierpienia miłości. 
Bądźcie zatem wytrwali w naśladowaniu cierpliwości najsłodszego Jezusa, bo to właśnie jest szczytem czystej miłości. Postępujcie tak, aby wszystkim było wiadome, że nosicie obraz Chrystusa ukrzyżowanego, wzór wszelkiej słodyczy i łagodności nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz. Każdy bowiem, kto wewnętrznie zjednoczony jest z Synem Boga żywego, również na zewnątrz nosi Jego obraz przez pomnażanie heroicznej cnoty, nade wszystko dzięki mężnej cierpliwości, która się nie skarży ani skrycie, ani jawnie. Ukryjcie się przeto w Chrystusie ukrzyżowanym, niczego innego nie pragnąc jak tylko tego, aby wszyscy we wszystkim stosowali się do Jego woli. 
Rozmiłowani w Ukrzyżowanym będziecie obchodzić w wewnętrznej swej świątyni uroczystość krzyża, cierpiąc w milczeniu bez wsparcia ze strony jakiegokolwiek stworzenia. Ponieważ zaś uroczystości należy obchodzić radośnie, przeto ci, którzy umiłowali Ukrzyżowanego, powinni obchodzić święto krzyża z radością i weselem, tak aby było ono zakryte przed ludźmi, jawne zaś samemu Bogu. Podczas tego święta odbywają się zawsze uczty, pokarmem zaś jest pełnienie woli Bożej zgodnie z przykładem pozostawionym przez Ukrzyżowaną Miłość.
 
Boże, Ty dałeś świętemu Pawłowi, prezbiterowi, niezwykłą miłość krzyża, niech on nam wyprosi Twoją łaskę, abyśmy pobudzeni jego przykładem, dźwigali nasz krzyż odważnie. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
 
 
Zachęcamy rozmiłowanych w Świętej Gemmie do poznawania naszego Ojca i Założyciela.
 
Niech żyje Święty Paweł od Krzyża!
09.10.2024

Wspomnienie Świętego Jana Leonardiego, prezbitera

Wspomnienie Świętego Jana Leonardiego, prezbitera

Dziś obchodzimy wspomnienie dowolne św. Jana Leonardiego (1541-1609). Urodził się niedaleko Lukki. Niniejszą wzmiankę czynimy z uwagi na fakt, że w kościele Santa Maria della Rosa (zwanym powszechnie kościółkiem Róży) w Lukce dnia 1 września 1574 r. założył on Zakon Kleryków Regularnych Matki Bożej. Obraz, którego fotografię zamieszczono obok widnieje nad wyjściem ze wspomnianego kościoła. Ciekawym jest fakt, że blisko tego obrazu znajduję się ławka, na której lubiła siadać i modlić się św. Gemma. Można tam przeczytać następującą adnotację: "Święta Dziewica Lukkijska Gemma Galgani, udając się na modlitwę w tym świętym przybytku, miała w zwyczaju zajmowac to miejsce, ponieważ - według jej wyrażenia - czuła się palona przybliżając się zbytnio do tabernakulum".

Niech żyje Święta Gemma!

Polecamy lekturę audiencji generalnej papieża Benedykta XVI poświęconej św. Janowi Leonardiemu:

http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/benedykt_xvi/audiencje/ag_07102009.html#

Z listu św. Jana Leonardiego, kapłana, do papieża Pawła V
(Epist. Pro universali totius Ecclesiae reformatione:
in archivo Ordinis Clericorum Regularium Matris Dei) 

Ukażę ci, o człowiecze, czego Pan żąda od ciebie
 
Wszyscy, którzy dążą do reformy obyczajów, powinni wpierw i nade wszystko szukać chwały Boga. Od Niego, Dawcy wszelkiego dobra, niech oczekują i wypraszają pomoc w tej zbawiennej i mozolnej pracy. Następnie niech się ukażą tym, których pragną przemienić, jako zwierciadła wszelkich cnót, jako światła umieszczone na świeczniku, aby prawością życia i blaskiem obyczajów świecić wszystkim, którzy są w domu Bożym. W ten sposób zamiast narzucać reformę, poprowadzą do niej z całą słodyczą. Nie można bowiem - jak uczy Sobór Trydencki - wymagać od ciała tego, czego brak jest głowie, bo wówczas uległby zachwianiu ład i porządek całej rodziny Pana. Wreszcie, jako mądrzy lekarze, niech się starają rozpoznać dokładnie wszystkie choroby Kościoła oraz właściwe środki pomocy, tak aby wobec każdej choroby zastosować najbardziej odpowiednie lekarstwo. 
Gdy idzie o ogólne środki lecznicze dla Kościoła, to ponieważ reforma powinna się rozpocząć równocześnie od najwyżej i najniżej postawionych, czyli zarówno od kierujących, jak i kierowanych, dlatego przede wszystkim należy zwrócić uwagę na tych, którzy są przełożonymi, aby reforma od nich się zaczęła i od nich przeszła na innych. 
Kardynałowie, patriarchowie, arcybiskupi, biskupi i proboszczowie sprawują bezpośrednią pieczę nad duszami. Z największą zatem pilnością należy dążyć do tego, aby bezpiecznie można im było powierzyć prowadzenie owczarni Pana. Zstąpmy jednak od pierwszych do ostatnich, to znaczy od kierujących do kierowanych. Ten bowiem, kto zabiega o podniesienie życia chrześcijańskiego, nie może ich żadną miarą pomijać. Nie wolno zatem zaniedbać żadnego wysiłku, aby dzieci od najmłodszych lat były wychowywane w czystości wiary chrześcijańskiej i w świętych obyczajach. Do osiągnięcia tego celu nic nie jest bardziej skuteczne jak święte nauczanie doktryny chrześcijańskiej i powierzanie wychowania dzieci wyłącznie ludziom dobrym i bojącym się Boga. 
Ojcze święty, oto co na teraz w tej tak ważnej sprawie podsunął mi Pan. Początkowo może się to wydawać bardzo trudne, gdy jednak porówna się te środki z wielkością przedsięwzięcia, wyda się to bardzo łatwe. Zresztą wielkie rzeczy osiąga się wielkimi środkami, a wielkie przedsięwzięcia są właściwością ludzi wielkich.
 
Módlmy się. Boże, źródło wszelkiego dobra, Ty powołałeś świętego Jana do głoszenia ludziom Ewangelii,  spraw za jego wstawiennictwem, * aby prawdziwa wiara zawsze i wszędzie się rozszerzała. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna,  który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen.
 
Źródło: Liturgia godzin, tom IV.
 

 

 

23.09.2024

35 lat temu Święty Jan Paweł II u Świętej Gemmy w Lukce

35 lat temu Święty Jan Paweł II u Świętej Gemmy w Lukce

23 września 1989 r. papież Jan Paweł II nawiedził sanktuarium Świętej Gemmy w Lukce.

Dzisiaj obchodzimy 35-lecie tego wydarzenia.

Fragment przemówienia św. Jana Pawła II: Wypowiedzi papieskie

03.09.2024

10 lat wieczorów modlitewnych na warszawskim Grochowie

10 lat wieczorów modlitewnych na warszawskim Grochowie

Dziś podczas mszy św. o godz. 20 w kaplicy Pasjonistów przy ul. Zamienieckiej 21 w Warszawie świętowaliśmy 10-lecie wieczorów modlitewnych ze Świętą Gemmą w tym ośrodku jej kultu.

Mszy św. przewodniczył o. Rafał S. Pujsza CP, moderator CPDP i inicjator tych spotkań, a homilię wygłosił o. dr Łukasz Andrzejewski CP, prowincjał.

Po Eucharystii miała miejsce agapa w refektarzu zakonnym, podczas której wszyscy uczestnicy podzielili się kim dla każdego z nich jest Święta Gemma. Po ich wysłuchaniu można jedynie powiedzieć: Święta Gemma żyje!

Strona1z14