• Jezu, chcę cierpieć, cierpieć dla Ciebie. Zawsze z modlitwą na ustach. Często upada, kto często podejmuje postanowienia. A co dzieje się z kimś, kto postanawia rzadko?

 • Nie robiłam często postanowień, ale i żadnego nigdy nie dotrzymałam, grzeszyłam na wszelkie sposoby, codziennie prosiłam Jezusa o cierpienie, o dużo cierpienia.

 • Od czasu, kiedy mama obudziła we mnie marzenia o Niebie, zawsze, nawet kiedy grzeszyłam, gorąco go pragnęłam i gdyby Jezus pozwolił mi wybierać, wolałabym uwolnić się od ciała i odlecieć do Nieba.

 • W tym samym roku pojawiło się we mnie inne pragnienie: czułam, jak rośnie we mnie pragnienie kochania Jezusa Ukrzyżowanego, a zarazem cierpienia i pomagania Jezusowi w Jego Męce.

 • Źle robi mi to, że jestem tak daleko od Najświętszego Sakramentu.

 • Chcę podążać za Tobą za cenę cierpienia i chcę tego gorąco; nie, Jezu, nie chcę więcej męczyć Cię swoim letnim postępowaniem, jak do tej pory; musiało to budzić w Tobie niesmak.

 • Nosiłam pierścionek; i ten zdjęłam i odtąd nic już nie miałam.

 • Zdaję się na Ciebie, mój Boże. Wszystkie moje dążenia, wszystkie uczucia będą dla Ciebie.

 • Czuję się słaba, Jezu, ale z Twoją pomocą, mam nadzieję, zdołam żyć inaczej, to znaczy bliżej Ciebie.

 • Nieraz zastanawiałyśmy się nad moimi grzechami i nad moją niewdzięcznością dla Jezusa i zaczynałyśmy obie płakać.

 • Każdego wieczoru, ledwie wyszłam ze szkoły, szłam do domu, zamykałam się w pokoju i klęcząc odmawiałam cały Różaniec, a w nocy nieraz wstawałam na jakiś kwadrans i polecałam Jezusowi moją biedną duszę.

 • Trzy, cztery razy w tygodniu przystępowałam do Komunii Świętej i Jezus przychodził, chociaż byłam taka niedobra, był ze mną, mówił mi tyle rzeczy.

 • Pamiętaj, że cenną biżuterią, która upiększa oblubienicę ukrzyżowanego Króla, mogą być tylko ciernie i krzyż.

 • Codziennie odwiedzać Pana Jezusa w Sakramencie i mówić do Niego bardziej sercem, niż językiem.

 • Ze wszystkich sił pracować nad tym, by nie prowadzić rozmów na tematy obojętne, a tylko o sprawach Nieba.

 • Nie pragnęłam niczego więcej: codziennie dostawałam dziesiątkę i codziennie słuchałam objaśnień kolejnego momentu Męki.

 • Gemmo, ileż dostałaś od Jezusa!

 • Pamiętajmy, że jesteśmy niczym, Bóg jest wszystkim, Bóg jest naszym Stwórcą, wszystko, co mamy, mamy od Boga.

 • Widziałam, jak bardzo jestem niewdzięczna wobec mego Boga i jak strasznymi grzechami cała jestem pokryta.

 • Wychowawczyni często mówiła na mnie „Pyszna".

 • Nieraz w ciągu dnia popadałam w pychę, zanim się spostrzegłam.

 • Gemmo, należysz do Jezusa; powinnaś być cała Jego. Bądź dobra: Jezus jest z ciebie zadowolony, ale bardzo potrzebujesz pomocy. Rozważanie Męki Pańskiej ma być dla ciebie czymś najdroższym.

 • Za każdym razem, kiedy bije zegar, trzy razy powtórzę: O mój Jezu, miłosierdzia.

 • Najgorsza ze wszystkich byłam zawsze ja, któż może wiedzieć, jaki rachunek muszę zdać Panu za zły przykład, jaki dawałam rodzeństwu i znajomym!

 • Często będę odwiedzać Jezusa w Najświętszym Sakramencie, zwłaszcza wtedy, kiedy będę smutna.

Redakcja

Aktualności

19.10.2020

Dziś uroczystość św. Pawła od Krzyża, prezbitera (1694-1775), założyciela Rodziny Pasjonistowskiej. Uroczysta Eucharystia o godz. 18.30....

19.10.2020

Dziś obchodzimy uroczystość św. Pawła od Krzyża, prezbitera, założyciela pasjonistów i mniszek pasjonistek klauzurowych. Paweł Franciszek Danei...

18.10.2020

Zachęcamy do poznania Wspólnoty Miłości Ukrzyżowanej, której współpatronem jest Święty Paweł od Krzyża. Posłuchajmy pieśni: Krzyż jest źródłem...

Pasjoniści - Centrum Promocji Duchowości Pasyjnej pw. Świętej Gemmy Galgani

CENTRUM PROMOCJI DUCHOWOŚCI PASYJNEJ (CPDP) PW. ŚW. GEMMY GALGANI
przy Polskiej Prowincji Zgromadzenia Męki Jezusa Chrystusa (Ojców Pasjonistów)
pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Kontakt listowny z moderatorem:

OJCOWIE PASJONIŚCI - CPDP PW. ŚW. GEMMY GALGANI
(Czarny Szkaplerz Męki Pańskiej
Bractwo Świętej Gemmy Galgani)
UL. KS. IGNACEGO SKORUPKI 3
96-200 RAWA MAZOWIECKA
(Poland)

Telefon do moderatora: (00 48) 667 554 438
E-mail do moderatora: redakcja@swietagemma.pl

Numer konta bankowego złotówkowego i walutowego:

Wesprzyj nas

Zachęcamy do modlitwy przez wstawiennictwo Świętej Gemmy oraz do nadsyłania świadectw jej obecności w Waszym życiu. Niech Święta Gemma zawsze żyje w naszych sercach!

Istnieje możliwość zamówienia intencji mszalnych. Zarówno intencje mszalne jak i prośby o modlitwę za wstawiennictwem Świętej Gemmy prosimy zgłaszać drogą e-mailową, listowną lub telefoniczną (prosimy o podawanie zawsze nr. telefonu kontaktowego).

Czym jest nasze Centrum?

Centrum Promocji Duchowości Pasyjnej (CPDP) pw. św. Gemmy Galgani, zwane potocznie Centrum Świętej Gemmy,zostało erygowane 1 czerwca 2017 roku przez prowincjała pasjonistów. Prowadzi ono działalność duszpasterską w imieniu Polskiej Prowincji Zgromadzenia Męki Jezusa Chrystusa.

Zadaniem CPDP jest propagowanie wiedzy o duchowości zgromadzenia pasjonistów, zwłaszcza poprzez konkretne przykłady osób wyniesionych przez Kościół do chwały ołtarzy lub cieszących się szacunkiem ze względu na swą postawę religijną i moralną, związanych z pasjonistami, ich regułą i konstytucjami, duchowością czy posługą duszpasterską.

Działanie Centrum Świętej Gemmy polega na indywidualnej pracy zakonników, ich działalności duszpasterskiej, komunikacji za pośrednictwem stron internetowych, druku książek, broszur, a także folderów czy plakatów, organizacji konferencji i sympozjów, kontaktach z mediami itp.

Za wyjątkowo istotne władza zakonna uznała działania promujące kult świętych związanych z nabożeństwem do męki Pańskiej, które są prowadzone przy klasztorach pasjonistów. Szczególnej uwadze CPDP został polecony tworzący się ośrodek duszpasterstwa i sanktuarium Świętego Gabriela od Matki Bożej Bolesnej i Młodych Świętych przy ul. Ostródzkiej 172 w Warszawie oraz propagowanie postaci i spuścizny sługi Bożego o. Bernarda Kryszkiewicza CP (1915−1945) w miejscach z nim związanych (Przasnysz, Rawa Mazowiecka, Sadowie-Golgota).

Zakonnikiem odpowiedzialnym za niniejszą witrynę jest o. Rafał Sebastian Pujsza CP, który pełni następujące posługi apostolskie:
- moderator Centrum Promocji Duchowości Pasyjnej pw. św. Gemmy Galgani,
- rekolekcjonista,
- moderator, duchowy opiekun i promotor generalny Stowarzyszenia Bractwa Czarnego Szkaplerza,
- wicepostulator procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego o. Bernarda Kryszkiewicza CP,
- spowiednik sióstr bernardynek w Brzezinach koło Łodzi,
- promotor Bractwa Świętej Gemmy Galgani.

Zapraszamy do odwiedzania witryn Rodziny Pasjonistowskiej.

Strona generalna pasjonistów (w językach: angielskim, włoskim i hiszpańskim):

http://www.passiochristi.org/

Strona prowincjalna pasjonistów:

http://www.passio.info.pl/

Strona poświęcona Świętej Marii Goretti:

http://www.mariagoretti.pl/

Strona Rodziny Matki Pięknej Miłości:

http://rmpm.pl/

Strona poświęcona o. Bernardowi Kryszkiewiczowi CP:

http://www.bernardpasjonista.pl/

Strona Misji Gabriela:

http://misjagabriela.pl/

Strona pasjonistów w Warszawie (Białołęka):

http://pasjonisci.org.pl/

Strona pasjonistów w Warszawie (Praga Południe):

http://www.pasjoniscigrochow.pl/

Strona pasjonistów w Przasnyszu:

http://www.sanktuarium-przasnysz.pl/

Strona pasjonistów w Rawie Mazowieckiej:

http://www.pasjoniscirawamazowiecka.pl/

Strona pasjonistów w Łodzi:

http://pasjonisci.pl/

Strona pasjonistów w Sadowiu-Golgocie:

http://parafiasadowie.cba.pl/

Strona pasjonistów w Kieźlinach k. Olsztyna:

http://kiezliny.prv.pl/

Strona pasjonistów w Wiśle:

http://www.pasjonisci.info.pl/

Czarny Szkaplerz Męki Pańskiej:

https://szkaplerz.info/

Teksty zamieszczone na niniejszej stronie redaguje o. Rafał Sebastian Pujsza, pasjonista. On to z zamiłowania idąc za głosem serca promuje seraficzną Dziewicę z Lukki. Czyni to przez głoszenie słowa Bożego przy okazji rekolekcji parafialnych bądź niedzielnych promocji w kościołach. Wydarzeniom tego rodzaju towarzyszy wielki wizerunek przedstawiający ubogą Gemmę oraz relikwiarz zawierający fragment kości Świętej, który czczą wierni. Ponadto rozprowadzane są obrazki ze Świętą z tekstem modlitwy przez jej wstawiennictwo oraz inne materiały (książki, broszury i foldery).


Rafał Sebastian Pujsza CP (o. Rafał od Najświętszego Serca Pana Jezusa, pasjonista) - mgr lic. teologii (liturgika), redaktor i pomysłodawca serii wydawniczych Świadkowie Słowa Krzyża oraz Przyjaciele Gemmy Galgani, jak również wydania nowego zbioru rozważań pasyjnych pt. Via crucis. Droga krzyżowa. Historia i duchowość nabożeństwa oraz antologia współczesnych rozważań (Warszawa 2017, 1056 stron; kontynuacja dzieła śp. o. prof. dr. hab. Jerzego Józefa Kopcia CP).
Do Zgromadzenia Męki Jezusa Chrystusa wstąpił 16 września 2005 roku. Profesję zakonną złożył 15 września roku 2007. Po zwieńczeniu studiów seminaryjnych odbył w latach 2008-2011 specjalistyczne studia licencjackie w Papieskim Instytucie Liturgicznym Świętego Anzelma w Rzymie (Pontificio Istituto Liturgico Sant'Anselmo - PIL - Anselmianum). Święcenia prezbiteratu przyjął przez posługę Jego Ekscelencji Księdza Arcybiskupa Henryka Hosera SAC w dniu 27 lutego 2012 roku (w 150. rocznicę narodzin dla nieba Świętego Gabriela od Matki Bożej Bolesnej) w Warszawie (Białołęka). Interesuje się zagadnieniem męki Pańskiej w teologii, a zwłaszcza w liturgii Kościoła. Ulubieni Święci: Jan Paweł II, Paweł od Krzyża, Gemma Galgani, Maria Goretti, Karol Houben, Ignacy Loyola, Jan Leonardi, Gabriel od Matki Bożej Bolesnej.
Od 2018 roku służy pomocą duszpasterską w kościele Pasjonistów pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w którym czczony jest łaskami słynący obraz Matki Bożej Pocieszenia, przy parafii pw. św. Pawła od Krzyża w Rawie Mazowieckiej http://www.pasjoniscirawamazowiecka.pl/
Obecnie pisze rozprawę doktorską zatytułowaną Wymiar liturgiczny mistyki pasyjnej w świetle pism Świętego Pawła od Krzyża, której promotorem jest ks. prof. dr hab. Jacek Nowak SAC.

 

Współpracownikiem naszego Centrum jest o. Jacek Wróblewski CP, który pełni funkcję redaktora naczelnego publikacji wewnątrzprowincjalnych.